تاریخ انتشار:۱۳۹۷ يکشنبه ۲ دي
بوپارواکون (بوتالون) هر میلی‌لیتر داروی بوتالون حاوی 50 میلی‌گرم ماده موثر بوپارواکون می‌باشد. این دارو محصولی از شرکت نصر فریمان است.

 شکل دارویی: محلول استریل تزریقی.

گروه دارویی: ضد انگل تک یاخته خونی.

ترکیب دارو: هر میلی‌لیتر حاوی 50 میلی‌گرم ماده موثر بوپارواکون می‌باشد.

فارماکوکینتیک بوپارواکون

متعاقب تزریق بوپارواکون با دوز مناسب پس از 3 ساعت و 17 دقیقه غلظت دارو در پلاسما به 1/102+0/03 میلی‌گرم در لیتر می‌رسد. پاین آمدن غلظت دارو در پلاسما به تدریج و با کندی صورت می‌گیرد و نیمه عمر دارو 26 ساعت و 44 دقیقه است.

موارد مصرف داروی بوتالون

تیلریوز بیماری شایع مناطق گرمسیر است که عامل آن گونه‌های مختلف تیلریا می‌باشد که از طریق کنه‌ها منتقل می‌شود. بوپارواکون در درمان بیماری تیلریوز ناشی از گونه‌های مختلف تیلریا مانند تیلریا آنولاتا (T.annulata) (عامل بیماری تیلریوز در ایران)، تیلریا پاروا (T.parva) عامل تب سواحل شرق (East coast fever)  به کار می‌رود. 

مقدار مصرف

گاو: 1 میلی‌لیتر به ازای هر 20 کیلوگرم وزن بدن (2/5 میلی‌گرم به ازای هر کیلوگرم وزن بدن). معمولاً یک بار تزریق این دوز کافی است. ولی در مواردی که بیماری بسیار شدید می‌باشد، یک دوز دیگر را می‌توان 48 تا 72 ساعت پس از اولین تزریق تکرار نمود.

روش مصرف بوپارواکون

بوپارواکون فقط باید به روش عضلانی تزریق شود و بهترین مکان تزریق عضله گردن با رعایت کامل شرایط بهداشتی است. بنابراین پوست محل تزریق باید خشک و تمیز باشد. تزریق بیش از 10 میلی‌لیتر در یک محل توصیه نمی‌شود. در مواردی که بیش از 10 میلی‌لیتر دارو مورد نیاز است، مقدار دارو را دو قسمت کرده و به چند  ناحیه گردن تزریق نمایید. هنگامی که بیماری شدید است و نیاز به تکرار درمان می‌باشد باید آن را در محل دیگری غیر از محل اول تزریق کرد و ترجیحاً در طرف دیگر گردن تزریق شود.

در موارد شدید تیلریوز احتمال برگشت بیماری وجود دارد که نیاز به درمان بیشتری با این دارو است.

هشدار: تزریق وریدی و زیر پوستی دارو اکیداً ممنوع است.

عوارض جانبی

پس از تزریق دارو ممکن است علائم تورم موضعی بدون درد در ناحیه تزریق مشاهده شود.

نکات قابل توصیه

بوپارواکون در دوره کمون بیماری تیلریوز و موقع بروز علائم بالینی موثر است، بنابراین درمان شامل حال حیوانات بیمار و حتی حیواناتی که در تماس با بیماران بوده‌اند ولی علائم بیماری را نشان نمی‌دهند، خواهد شد.

دوره پرهیز از مصرف بوتالون

گوشت: 42 روز پس از آخرین درمان.

شیر: 2 روز پس از آخرین درمان.

شرایط نگهداری

دارو در دمای کمتر از 30 درجه سانتی‌گراد و دور از نو نگهداری شود. پس از مصرف ظرف خالی را در کاغذ پیچیده و در سطل زباله قرار دهید. از یخ‌زدگی دارو جلوگیری شود.

بسته‌بندی: این دارو در ویال 20، 50، 100 میلی‌لیتری عرضه می‌گردد.