تاریخ انتشار:۱۳۹۷ سه شنبه ۲۷ آذر
سولفادیمیدین + تری متوپریم هر میلی‌لیتر از این داروی آنتی میکروبیال سولفادیمیدین + تری متوپریم، حاوی 200 میلی‌گرم سولفادیمیدین و 40 میلی‌گرم تری‌متوپریم می‌باشد. این دارو محصولی از شرکت نصر است.

 فارماکوکینتیک

سولفادیمیدین متعاقب به تجویز وریدی در سراسر بدن توزیع می‌شود. نیمه عمر آن 7.2 ساعت در گوسفند و 9 ساعت در گاو می‌باشد. در نشخوارکنندگان سولفادیمیدین به روش هیدروکسیلاسیون و استیلاسیون متابولیزه می‌شود و متابولیت‌های آن ازطریق ادرار دفع می‌گردد. دفع نسبتاً آهسته و تدریجی سولفادیمیدین (نیمه عمر آن 8 تا 12 ساعت است) و حلالیت زیاد متابولیت‌های آن باعث می‌شود که کریستالوری کاهش یابد و همچنین دارو به خوبی در بافت‌های بدن پخش شود. در حدود 70% سولفادیمیدین به پروتئین پلاسما متصل می‌گردد. سولفادیمیدین به مقدار گسترده در کل بدن منتشر و به داخل بسیاری از بافت‌های نرم و مفاصل نفوذ می‌کند.

موارد مصرف ​سولفادیمیدین و تری متوپریم

ازین دارو عموماً برای پیشگری یا درمان عفونت‌های موضعی یا عمومی استفاده می‌شود. مشخصاً در درمان گندیدگی سم، بیماری‌های عفونی سیستمیک مانند پنومونی گاو، آنتریت، دیفتری گوساله‌ها، ورم پستان، کوکسیدیوز گاو و گوسفند، آکتینوباسیلوس، کلی‌باسیلوس، توکسوپلاسموز و پودودرماتیت به‌کار می‌رود.

مقدار و روش مصرف

اسب، گاو و گوسفند: 15 تا 24 میلی‌گرم به ازای هر کیلو وزن بدن به‌صورت عضلانی یا آهسته وریدی

سگ و گربه: 30 میلی‌گرم به ازای هر کیلو وزن بدن به‌صورت زیرجلدی